تاثیر رنگ آمیزی دیوار در دکوراسیون داخلی

همانطور که می دانید، امروزه استفاده از فضاهای داخلی بیشتر از فضاهای خارجی می باشد. چرا که بر اساس مطالعات، 87 درصد از مردم وقت خود را در خانه سپری می کنند.
محیط های دلپذیر بر روحیه و رفاه کاربران تأثیر مثبت می گذارد، همانطور که مکان های کم نور، افسرده و ناراحت کننده زندگی را دشوارتر و مشکلات روحی و جسمی را حادتر می کند.
به همین دلیل طراحی دکوراسیون داخلی فضاها بسیار حائز اهمیت است و در اولویت قرار دارند. در این مقاله می خواهیم به یکی از آیتم هایی که در دکوراسیون داخلی تاثیری زیاد دارد بپردازیم. بله، می خواهیم در مورد تاثیر رنگ آمیزی دیوار در دکوراسیون داخلی صحبت کنیم. پس با شولک همراه باشید.

تاثیر رنگ آمیزی دیوار در دکوراسیون داخلی

رنگ آمیزی اتاق در طراحی دکوراسیون داخلی، یکی از دشوارترین بخش هاست. دلیلش این است که رنگ ها بی ثبات هستند. سایه های زیادی برای انتخاب وجود دارد و باید آنها را با نسبت های مناسب کنار هم قرار داد. در غیر این صورت، آنها با هم در هماهنگی کار نخواهند کرد. خوشبختانه، چند قانون رنگ وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید تا مطمئن شوید که رنگ های خود هر بار متعادل به نظر می رسند. ما آنها را در زیر فهرست کرده ایم. آنها را بخوانید تا یک بار برای همیشه به رنگ در طراحی داخلی تسلط پیدا کنید.

رنگ های روشن تر فضا را بزرگتر نشان می دهند. رنگ‌های تیره‌تر آن را کوچک‌تر و کوچک‌تر نشان می‌دهند. چیدمان رنگ ها یا بافت ها در یک محیط، منظره را تغییر می دهد و اتاق را بلندتر نشان می دهد. طولانی تر، گسترده تر یا برجسته تر یک عنصر خاص.
رنگ آمیزی دیوار را می توان ابزاری مفید برای افزایش جلوه ی فضای دکوراسیون داخلی دانست که استفاده از این رنگ ها می تواند در انواع مختلفی همچون: نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک، رنگ روغن، رنگ آکریلیک، کنیتکس و پتینه کاری باشد. درک انواع مختلف جلوه‌های رنگ آمیزی دیوار به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید برای نقاشکار خود مشخص کنید که چه نوع ظاهری را می‌خواهید و چون می‌دانید چگونه به آن ظاهر برسید، می‌توانید رنگ‌ها و فرآیند انجام آن را نیز مشخص کنید.
فضا را بزرگ کنید.
برای ایجاد احساس بزرگ جلوه دادن  فضای اتاق یا خانه، بهترین راه استفاده از رنگ های روشن و روشنایی است که نور طبیعی را منعکس کرده و سطوح را بیشتر نمایان و بزرگتر می کند.
فضا را فشرده کنید.
وقتی ایده این است که اتاق جمع و جورتر، کوچکتر و منزوی تر به نظر برسد، انتخاب رنگ های قوی تر روی سطوح دیوار و سقف می تواند به خوبی کار کند. آنها بیشتر نور طبیعی را جذب می کنند و می توانند برای عملکردهای خاصی با القای محفظه احساسی مفید، از این روش نقاشی ساختمان استفاده کنید.
ایجاد کشش در فضا
آپارتمان هایی هستند که سقف کم آنها جلوه خاصی به فضاها می دهد. رنگ آمیزی دیوارها با رنگ تیره تر و خروج از سقف سفید باعث می شود ارتفاع سقف بیشتر شود.
تنگ کردن فضا
رنگ آمیزی دو دیوار در طرف مقابل با رنگ های تیره و قرار دادن زمینه و سقف با رنگ های روشن تر و روشن تر، فضا را باریک تر نشان می دهد و تناسبات فضایی اتاق هایی با ابعاد نامتعادل را بهبود می بخشد.
فضا را کوتاه کنید.
اگر فضای بسیار بزرگی در خانه خود دارید و می‌خواهید آن را صمیمانه‌تر حس کنید، برخلاف رنگ‌های روشن‌تر برای دیوارها، روی تاریکی پشتی سرمایه‌گذاری کنید و با رنگ‌آمیزی با رنگ تیره، این خطای دید را افزایش دهید.
سقف را پایین بیاورید.
مواقعی وجود دارد که کاهش ارتفاع سقف می تواند فضای شما را دلپذیرتر کند و احساس جذاب تری را ایجاد کند. رنگ آمیزی سقف با رنگ تیره تر از دیوارها یا استفاده از بافت متریال متفاوت این تغییر را قابل مشاهده می کند، این ویژگی به شما این تصور را می دهد که سقف کمتر است.
یک دیوار را برجسته کنید.
برای برجسته کردن یک دیوار، توصیه می شود رنگ را روشن تر نگه دارید در حالی که رنگ بقیه دیوارها تیره تر است، این باعث می شود چشم ها به سمت آن روشن شوند.
دیوارها را کوتاه کنید.
اگر ایده این است که دیوارها کوتاه تر به نظر برسند، استفاده از سایه تیره تر در پایین دیوار می تواند در ایجاد خطای دید بسیار موثر باشد.
فضا را گسترش دهید.
رنگ آمیزی دو دیوار در طرف مقابل با رنگ های تیره و قرار دادن زمینه و سقف با رنگ های روشن تر و روشن تر، فضا را باریک تر نشان می دهد و تناسبات فضایی اتاق هایی با ابعاد نامتعادل را بهبود می بخشد.

چرا رنگ آمیزی دیوار در دکوراسیون داخلی مهم است؟

رنگ یک پوشش محافظی ایجاد می کند تا سطح داخلی یا خارجی را حفظ کند. این چنین مناطقی را قادر می سازد تا در برابر سایش و پارگی مقاومت کنند و در عین حال از دیوارها در برابر اثرات مخرب شرایط آب و هوایی شدید محافظت کنند. بهبود خانه با استفاده از رنگ، روند ساییدگی و پارگی را کند می کند.
ساده ترین راه برای تغییر شکل ظاهری اتاق، رنگ هایی است که انتخاب می کنید. رنگ‌های روشن تر و سردتر معمولاً فضای اتاق را بزرگ‌تر نشان می‌دهند در حالی که رنگ‌های تیره می‌توانند فضا را ببندند. رنگ آمیزی دیوارها و سقف با رنگ های روشن فضا را گسترش می دهد. رنگ های تیره می توانند اندازه اتاق را کاهش دهند.
چیدمان رنگ ها یا بافت ها در دکوراسیون داخلی ممکن است، دیدگاه را تغییر دهد و باعث شود اتاق بلندتر، طولانی تر، عریض تر به نظر برسد یا یک عنصر خاص را برجسته کند.
5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید