چگونه کمد لباس خود را مرتب کنیم؟

مرتب نگه داشتن کمد لباس ها بسیار سخت است. خوشبختانه با کمی تلاش و تمرین می توانید در کمترین زمان کمد لباسی مرتب و جذاب داشته باشید! ابتدا لباس‌های خود را به بخش‌های منظمی در کمد لباس بچینید. در صورت لزوم، ابزار سازمانی مانند قلاب دیواری، جداکننده و جاکفشی را خریداری کنید. در مرحله بعد، مطمئن شوید که لباس خود را به درستی ذخیره می کنید. به عنوان مثال، پیراهن ها را باید آویزان کرد و ژاکت های ضخیم را باید تا کرد. در آخر، اگر در مرتب کردن کمد لباس خود مشکل دارید، ممکن است لازم باشد برخی از لباس ها را کنار بگذارید.

 

مرتب کردن کمد لباس

1- لباس های خود را بر اساس نوع، سازماندهی کنید.

به‌جای اینکه لباس‌هایتان را هرجا که می‌توانید به‌طور تصادفی آویزان کنید، کمد خود را به چند قسمت تقسیم کنید. در هر بخش یک نوع لباس آویزان کنید. شما می‌توانید لباس‌های مورد نیاز خود را خیلی سریع‌تر پیدا کنید و کمد شما بسیار مرتب‌تر به نظر می‌رسد. بخش ها می توانند شامل موارد زیر باشند:
پیراهن
دامن
شلوار
ژاکت
لباس کار
لباس های خاص، مانند لباس رسمی، کت و شلوار، یا لباس
لباس خواب

2- هر بخش را در کمد لباس خود سازماندهی کنید.

اکنون که لباس‌های شما به دسته‌های منظمی تقسیم شده‌اند، اقلام را در هر کدام دوباره بچینید تا مرتب به نظر برسند. راه های مختلفی وجود دارد که می توانید بخش های کمد خود را مرتب کنید. مثلا:
در هر بخش، لباس را بر اساس رنگ سازماندهی کنید، روشن ترین رنگ ها را در جلو و تیره ترین رنگ ها را در پشت قرار دهید.
پیراهن ها را بر اساس طول آستین بچینید.
لباس‌هایتان را بر اساس طولشان جدا کنید، کوتاه‌ترین لباس‌ها را در جلو و بلندترین‌ها را در پشت قرار دهید.

 

3- از فضای عمودی در کمد لباس خود استفاده کنید.

اگر فضای کمد لباس محدودی دارید، از قسمت های بالا و پایین قفسه لباس برای نگهداری وسایل تا شده، کفش، جواهرات و لباس زیر استفاده کنید. در صورت لزوم، از ابزارهای سازمانی مانند جداکننده ها یا جعبه های کوچک استفاده کنید تا به شما در سازماندهی فضای عمودی کمک کنند. مثلا:
کیف های بزرگ را در قفسه ای بالای قفسه لباس نگهداری کنید.
دو جاکفشی فلزی را زیر قفسه لباس قرار دهید تا دو برابر تعداد کفش‌ها را در خود جای دهید.
جعبه های کفش را روی قفسه ای بالای قفسه لباس قرار دهید.

4- خرید ابزارهای سازمانی را در نظر بگیرید.

فروشگاه های بزرگ و فروشگاه های آنلاین زیادی وجود دارند که کانتینرها، قلاب ها، قفسه ها و تقسیم کننده ها را می فروشند. از این اقلام می توان برای نمایش جذاب لباس ها و لوازم جانبی و در عین حال دسترسی آسان به آنها استفاده کرد. مثلا:
برای نگهداری و چیدن کفش ها از ظروف کوچک و شفاف استفاده کنید. از آنجایی که می توانید از طریق ظروف آن را ببینید، کفش هایی را که ذخیره می کنید فراموش نخواهید کرد.
از جداکننده های قفسه در بالای قفسه لباس خود استفاده کنید. این تقسیم‌کننده‌ها می‌توانند روسری‌های تا شده، کیف پول یا کیف‌های دستی کوچک را از هم جدا کنند.
قلاب های چسبی کوچک خریداری کنید و آنها را به دیوار یا در کمد خود وصل کنید. از این قلاب ها برای نگهداری روسری، کمربند یا جواهرات استفاده کنید.

 

نگهداری لباس ها در کمد

1- هر تاپ یا بلوز را آویزان کنید.

اگر این وسایل را تا کنید، آن ها چروک می شوند. بعلاوه، اگر دور از چشم باشد، ممکن است فراموش کنید که صاحب آن هستید و آن را اغلب نپوشید. در عوض، پیراهن ها و بلوزهای خود را در کمد خود روی چوب لباسی های پلاستیکی یا نمدی محکم آویزان کنید.
تاپ های پیژامه، تی شرت های قدیمی و سایر تاپ های “در اطراف خانه” را می توان تا کرد و در نزدیکی لباس زیر زنانه نگهداری کرد.

2- لباس های سبک وزن را آویزان کنید.

هر لباس سبک وزن و محکمی که دارید را می‌توانید آویزان کنید و بر اساس رنگ، طول یا سبک مرتب کنید. این کار باعث می شود لباس های شما بدون چروک باشد و به راحتی پیدا شوند. با این حال، لباس‌های سنگین باید به‌خوبی تا شده و نگهداری شوند تا از کشیده شدن شانه‌ها جلوگیری شود. مثلا:
لباس های ماکسی معمولا دارای بند های نازکی هستند که به راحتی کشیده می شوند. این لباس ها باید تا شوند.
لباس‌های بلندی که از ترکیب پنبه و اسپندکس ساخته شده‌اند، در صورت آویزان کردن، به راحتی شکل خود را از دست می‌دهند.

3- ژاکت های سنگین را تا کرده و روی هم بچینید.

اگر ژاکت های سنگین را در کمد خود آویزان کنید، وزن ژاکت شانه ها را دراز می کند. در عوض، ژاکت های خود را با دقت تا کرده و در کمد لباس خود نگهداری کنید.مثلا:
برای دسترسی آسان، ژاکت ها را روی قفسه بالای قفسه لباس خود قرار دهید.
ژاکت های تا شده را در سطل های پلاستیکی نگهداری کنید تا بتوانید به راحتی آنها را پیدا کنید.
فضای کشوی یدکی را با ژاکت های تا شده پر کنید. پشته ژاکت ها را در کناره آن قرار دهید تا وقتی کشو را باز می کنید هر ژاکت نمایان باشد.

4- شلوار جین را آویزان یا تا کنید.

شلوار جین از مواد محکم ساخته شده است که به راحتی چروک نمی شود. اگر فضای کمد زیادی دارید، شلوار جین را آویزان کنید تا بتوانید به راحتی هر جفت را ببینید. از طرف دیگر، برای صرفه جویی در فضای کمد لباس، شلوار جین تا شده را در یک کشو یا سطل خالی نگهداری کنید.
اگر شلوار جین تا شده را در کشو ذخیره می کنید، پشته شلوار جین را در کنار آن قرار دهید تا بتوانید به راحتی هر جفت را ببینید.
شلوار جین را از وسط تا کرده و روی قسمت صاف چوب لباسی آویزان کنید.
از آویزهای گیره ای می توان برای آویزان کردن شلوار جین به کمر بند نیز استفاده کرد.

5- پایین هایی که به راحتی چروک می شوند را آویزان کنید.

شلوارهای زیبا، شلوارهای کار، دامن های روان و پیراهن های فشرده باید آویزان شوند تا چروک نشوند. برای انجام این کار، از آویز گیره ای که به قسمت ضخیم کمر بند متصل است استفاده کنید.
اگر در کمد خود جایی برای آویزان کردن این وسایل ندارید، میل کمد دیگری را در پایین‌تر از کمد نصب یا آویزان کنید.
هر شورت یا شلوار غیر رسمی را می توان تا کرد و با شلوار جین خود نگهداری کرد.

6- برای نگهداری لوازم جانبی از جداکننده و قلاب استفاده کنید.

اگر کمد لباس شما فضای خالی زیادی برای دیوار دارد، قلاب های دیواری چسبی کوچک بخرید. از این قلاب ها برای نگهداری جذاب جواهرات، روسری، کلاه، کیف پول و کمربند استفاده کنید. اگر فضای دیوار ندارید، این لوازم جانبی را در کشوها نگهداری کنید. از جداکننده های کشو برای جدا کردن هر مورد استفاده کنید.
از قرار دادن چندین گردنبند روی یک قلاب خودداری کنید. اگر این کار را انجام دهید، ممکن است در هم بپیچند.
روسری ها را قبل از قرار دادن آنها در قسمتی از یک تقسیم کننده جمع آوری کنید.

7- کفش های خود را مرتب کنید.

کفش ها باید در ظروف شفاف، در جعبه های کفش یا روی قفسه های کفش نگهداری شوند. در مقابل تمایل به نگهداری همه کفش های خود در یک جعبه یا سطل مقاومت کنید. اگر این کار را انجام دهید، کفش ها بدشکل و خراشیده می شوند.
اگر کفش‌های خود را در جعبه‌های کفش نگهداری می‌کنید، برای شناسایی سریع تصویری از کفش را در قسمت جلو بچسبانید.
جاکفشی های فلزی را می توان در کف کمد لباس خود قرار دهید. جاکفشی های پارچه ای را می توان در درب کمد لباس یا قفسه لباس آویزان کرد.

8- لباس های کوچک را در کشوها نگهداری کنید.

هر گونه لباس زیر زنانه، جوراب یا سوتین را می توان در یک کشو نگهداری کرد. اقلام را می توان در یک کشو با استفاده از تقسیم کننده ها جدا کرد. سوتین ها را می توان در داخل یکدیگر چیده و در یک ردیف قرار داد تا به راحتی در آن نگهداری شود، در حالی که لباس های زیر و جوراب ها را می توان جمع کرد.

کاهش لباس های کمد

1- لباس خود را بچینید.

تمام لباس های خود را از کمد لباس بیرون بیاورید و روی تخت پهن کنید. لباس ها را بر اساس نوع سازماندهی کنید و آنها را در انبوهی قرار دهید. این به شما این امکان را می دهد که به راحتی لباس های خود را مرتب کنید، در حالی که تصمیم می گیرید چه چیزی را نگه دارید و چه چیزی را دور بیندازید.
لباس های کثیف را بشویید و خشک کنید. اگر نیمی از کمد لباس شما کثیف باشد، نمی توانید کمد لباس خود را به درستی مرتب کنید.

2- لباس های آسیب دیده را دور بیندازید.

اگر لباسی دارای لکه های بزرگ یا پارگی های جبران ناپذیر است، آن را دور بیندازید. در مورد آنچه می توانید و نمی توانید اصلاح کنید واقع بین باشید. پارگی های کوچک در درزها را می توان به راحتی ترمیم کرد، اما سوراخ های بزرگ تر به سختی ترمیم می شوند. اگر کار برای مهارت های خیاطی شما بسیار پیشرفته است، لباس را دور بیندازید.
لباس های پاره یا لکه دار اهدا نکنید. داوطلبانی که این کمک مالی را دریافت می کنند باید آنها را به هر حال سطل زباله کنند.
اگر لباس های گران قیمت آسیب دید، به خیاط مراجعه کنید. با این حال، لباس‌های آسیب‌دیده ارزان‌تر ممکن است ارزش هزینه‌های تعمیر را نداشته باشند.

3- لباسی را برای اهدا انتخاب کنید.

لباس های سالم خود را مرتب کنید تا اقلامی را برای اهدا پیدا کنید. با خود خشن رفتار کنید و به یاد داشته باشید که سعی می کنید مقدار لباسی که می پوشید را کاهش دهید. لباس های اهدایی را در کیسه های پلاستیکی بزرگ تمیز قرار دهید و به مرکز اهدای لباس محلی خود ببرید. در حین مرتب سازی، از خود بپرسید:
«اگر همین الان خرید می کردم، آیا این را می خریدم؟»
“آیا در دو سال گذشته این را پوشیده ام؟”
“این تکه لباس خیلی کوچک است یا دوتا بزرگ؟”
“آیا وقتی این را می پوشم احساس خوبی دارم؟”
هنگام آویزان کردن وسایل، آنها را برعکس نحوه کنار گذاشتن آنها آویزان کنید. سپس هر بار که چیزی می پوشید، آن را به طور معمول آویزان کنید. در پایان یک سال یا فصل، لباس هایی که هنوز به عقب آویزان هستند باید برای اهدا در نظر گرفته شوند.

4- فروشگاه پوشاک

هر اقلام فصلی یا احساسی را می توان تا زمانی که مورد نیاز باشد، در جای خود ذخیره کرد. این به پاک کردن فضای کمد لباس برای سایر وسایل یا ابزارهای سازمانی کمک می کند. سطل های لباس بسته بندی شده را می توان در زیر تخت، در کمد یا بالای کمد لباس ذخیره کرد.
اقلام ظریف مانند ابریشم یا ترمه را باید در دستمال کاغذی پیچیده و در کیسه های نگهداری بوم نگهداری کنید. لباس های معمولی را می توان تا کرد و در سطل های پلاستیکی بزرگ چید. فقط لباس های تمیز را ذخیره کنید.

 

منبع: wikihow

مقالات مرتبط

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید