چگونه باربیکیو خود را از داخل تمیز کنید؟

به همان اندازه که استفاده از باربیکیو برای کبابی کردن هر نوع غذایی لذت بخش است، تمیز کردن باربیکیو بعد از اتمام کار با آن بدون درنظر گرفتن مواردی که در ادامه ذکر می شود، می تواند طاقت فرسا شود.

ما در این مقاله تعدادی از روش هایی که می تواند به راحت تمیز کردن باربیکیو شما کمک کند را گردهم آورده ایم. با شولک همراه باشید تا درباره تمیز کردن باربیکیو نکاتی را با شما درمیان بگذارد.

زمانیکه کار با باربیکیو تمام شد، سریعا تا زمانیکه باربیکیو گرم است، آن را تمیز کنید.

برای باربیکیوهای درب دار، یک راه خوب برای نرم کردن کثیفی این است که یک روزنامه آغشته به آب یا مشابه آن را داخل باربیکیو قرار دهید و دوباره از حرارت ملایم حدود نیم ساعت یا بیشتر استفاده کنید.

این کار اساساً کل داخل باربیکیو را با بخار تمیز می کند و می توانید به آرامی تمیز کنید. بدیهی است که این برای مدل های گازی ساده است، اما اگر باربیکیو زغالی دارید، سعی کنید از چند تکه کوچک هیزم یا حتی مواد دیگر که به راحتی قابل اشتعال هستند استفاده کنید تا مقداری گرما به دست آورید، یا حتی از چند زغال در صورت لزوم استفاده کنید.

با این حال مراقب روزنامه باشید و مطمئن شوید که نسوزد وگرنه به هم ریختگی بیشتری خواهید داشت! چه بخارپز کنید یا نه، پاک کننده های شیمیایی نیز گزینه بسیار خوبی هستند. گریل را بردارید و روی مقداری روزنامه قرار دهید و به مقدار زیاد با محلول اجاق گاز یا اسپری های دیگر روی پاک کننده ها (مانندی که در آشپزخانه خود استفاده می کنید) بپاشید و بگذارید یک ساعت یا بیشتر بماند.

از سنگ های مخصوص شستشو یا حتی خراش دهنده هایی استفاده کنید که می توانید برای از بین بردن کثیفی های سخت و شکننده خریداری کنید. آشفتگی بسیار نرم‌تر را می‌توان با یک پارچه نرم معمولی یا ماهی‌شکن‌های ماهیتابه پاک کرد. در مورد گریل های با روکش لعابی احتیاط کنید، ابتدا باید خاک را به خوبی از بین ببرید و سپس تا حد امکان از فشار ملایمی استفاده کنید. در آخر کباب پز را خوب بشویید و بگذارید تا خشک شود.

اگر توانسته اید داخل کباب پز را با بخار نرم کنید، کارها باید راحت تر باشد. برای کباب کردن ساده با کباب‌های زغالی، هرگونه آشفتگی زغال‌سنگ را بردارید یا بیرون بیاورید و تکه‌های نهایی را با مقداری رول آشپزخانه مرطوب تمیز کنید. اکنون سطوح را با پارچه نرمی که با اسپری پاک کننده پوشانده شده است، پاک کنید، و به آرامی نقاط سرسخت را بشویید. درصورتی‌که قسمت‌هایی روی غذا سوخته است که نمی‌توانید آن را جدا کنید، ممکن است مجبور شوید مقداری پاک‌کننده اجاق گاز اسپری کنید و مدتی بگذارید، اما دستورالعمل‌های تمیزکننده را بخوانید تا مطمئن شوید که برای سطح مورد نظر (یعنی مینای دندان) مناسب است. نگران پایه ای نباشید که زغال های داغ در آن قرار می گیرند، زیرا بعید به نظر می رسد که عالی به نظر برسد زیرا خراش و سوختگی در اینجا ایجاد می شود. تا زمانی که تمیز و عاری از مواد زائد قدیمی باشد، در پخت بعدی هیچ بوی بدی نخواهید داشت. کباب های گازی می توانند کمی مشکل تر باشند. مکان‌های زیادی را می‌توان مانند تکنیک‌های بالا تمیز کرد، اما خروجی‌های گاز و سنگ‌های گدازه و غیره کار اضافی را اضافه می‌کنند.

با خلاص شدن از شر هر نوع سنگ گدازه یا زغال سنگ سرامیکی شروع کنید و همه آنها را در یک سطل آب گرم و صابون قرار دهید.

اگر اکنون می توانید اطراف مشعل ها و میله ها را به راحتی تمیز کنید – عالی است. با این حال، ممکن است مجبور شوید برخی از قطعات را جدا کنید تا آنها را به درستی تمیز کنید، بنابراین با راهنمای خود مشورت کنید و به یاد داشته باشید که شروع به جدا کردن اجزای حامل گاز که در مورد آنها نامشخص هستید، نکنید. وقتی کارتان تمام شد دوباره آن ها را برگردانید و در صورت نیاز، سنگ ها/زغال های گدازه را در سطل بشویید و در آب تازه بشویید. ممکن است متوجه شوید که بعد از یک سال یا بیشتر اگر در حال جمع کردن کثیفی هستند، نیاز به تعویض دارند. در آخر، داخل کباب پز زغالی یا گازی را با یک شلنگ یا یک سطل آب بشویید تا زیبا و درخشان به نظر برسد و سنگ های گدازه واقعی و غیره را جایگزین کنید. کباب پز واقعی را جایگزین کنید و بایستید تا کار خود را تحسین کنید.

بیرون را تمیز کنید.

بیرون کباب آسان است. به سادگی آن را با یک پارچه مرطوب پاک کنید و یک محلول مناسب اضافه کنید – مایع تمیز کننده معمولی باید خوب باشد، اما می توانید اسپری پولیش ضد زنگ یا سایر پاک کننده های مخصوص مواد را تهیه کنید. دستگیره های کنترل گاز را اغلب می توان برای شستشو جدا کرد، که بسیار ضروری است زیرا نمی خواهید کثیفی جمع شود و باعث سفتی شود. در مورد هر رنگ پوسته پوسته یا حتی مینای خرد شده احتیاط کنید – همیشه می توانید این مکان ها را روتوش کنید، اما مطمئن شوید که ابتدا با یک راهنما یا سازنده مشورت کنید که دقیقاً از چه چیزی استفاده کنید. پس از تمیز کردن، بیرون را با یک پارچه خشک بمالید و هر نوع فیلم نگهدارنده ای را که می خواهید اضافه کنید. برخی از افراد توصیه می‌کنند مدل‌های فولادی ضد زنگ را با روغن (حتی روغن بچه) پاک کنید تا از آب و هوا جلوگیری کنید، اما زیاد نگران نباشید. این ایده خوبی است که برای حفظ هر نوع محوطه چوبی زمان صرف کنید، البته با استفاده از روغن مخصوص باربیکیو. لطفاً مراقب نگهدارنده‌های شیمیایی یا درمان‌هایی که در جای دیگر خانه استفاده می‌کنید باشید. برخی ممکن است قابل اشتعال باشند و همچنین جایی در کباب پز نداشته باشند!

اگر می خواهید بعداً کار را به حداقل برسانید، سعی کنید قبل از پختن، کباب پز را با روغن اسپری کنید تا واقعاً نچسب تر شود.

علاوه بر این، اگر ناحیه باربیکیو زغالی کهنه و قدیمی به نظر می رسد، یک پوشش باریک از ماسه اضافه کنید که از آن محافظت می کند. به یاد داشته باشید که اگر باربیکیویی برای خود را دارید، آن را بپوشانید یا آن را در گاراژ قرار دهید. برای دفعه بعد، هر زمان که آن را براق کردید، سپاسگزار خواهید بود.

 

منبع: wikihow

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید